شرايط تغيير سن در اسناد سجلي

ولادت هر طفل و همچنين سقط هر جنين كه بعد از ماه ششم از تاريخ حمل واقع شود، بايد به نماينده ثبت احوال اعلام شود، اما براي طفل مرده به دنيا آمده و يا طفلي كه قبل از اطلاع به نماينده ثبت احوال مرده باشد، سند ولادت تنظيم نمي‌شود و بايد واقعه فوت در دفتر متوفيات قيد شود.

تولد هر طفل مسئوليت اعلام و ثبت ولادت را به دنبال دارد كه بر اساس سلسله مراتب قانوني، پدر، ولي يا سرپرست و يا مادر طفل موظف به انجام اين مسووليت خواهد بود. البته در شرايط خاص اين مسووليت مي‌تواند بر عهده افراد ديگري قرار گيرد. ضمن اينكه پس از ثبت تاريخ ولادت، امكان تغيير آن تنها در شرايط خاصي وجود خواهد داشت.

ولادت هر طفلي در ايران فارغ از اين‌كه پدر و مادر طفل اهل ايران هستند و يا نيستند بايد به نماينده يا مامور ثبت احوال اعلام شود.

ولادت اطفال ايرانيان مقيم خارج از كشور نيز بايد به مامور كنسولي ايران در اقامتگاه طفل و در صورت نبودن مامور كنسولي، به نزديك‌ترين مامور كنسولي آن اقامتگاه و يا به سازمان ثبت‌احوال كشور اعلام گردد.

مهلت 15 روزه اعلام ولادت

مهلت اعلام ولادت طفل تا پانزده روز پس از تولد طفل است. روز ولادت و تعطيل رسمي بعد از آخرين روز مهلت به حساب نمي‌آيد و در صورتي كه ولادت در اثناي سفر زميني و يا هوايي و يا دريايي رخ دهد مهلت اعلام آن از تاريخ رسيدن به مقصد محسوب مي‌شود.

همچنين به موجب قانون مدني، ولادت هر طفل و همچنين سقط هر جنين كه بعد از ماه ششم از تاريخ حمل واقع شود، بايد به نماينده ثبت احوال اعلام شود، اما براي طفل مرده به دنيا آمده و يا طفلي كه قبل از اطلاع به نماينده ثبت احوال مرده باشد، سند ولادت تنظيم نمي‌شود و بايد واقعه فوت در دفتر متوفيات قيد شود.

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای متخصص می توانید با موسسه حقوقی پاد تماس حاصل فرمایید.

در مورد اطفالي كه در بنگاه‌هاي عمومي (از قبيل بيمارستان و زايشگاه و مسكين‌خانه و زايشگاه زندان و توقيفگاه و غيره) متولد مي‌شوند دادن اطلاع به عهده رييس بنگاه است.

اعلام تولد طفل بر عهده كيست؟

اعلام تولد طفل به عهده پدر يا سرپرست يا ولي يا مادر خواهد بود. در وهله نخست اين مسووليت بر عهده پدر طفل است در صورتي كه در محل باشد. در مرتبه بعدي بر عهده ولي يا سرپرست طفل يا خانواده‌اي كه طفل در آن متولد شده است. در غير اين صورت اعلم تولد بر عهده مادر طفل در اولين موقعي كه قادر به انجام دادن اين وظيفه باشد، خواهد بود. همچنين قابله يا طبيبي كه حين ولادت حاضر بوده مكلف است در ظرف يك هفته ولادت طفل را به حوزه ثبت احوال اطلاع دهد.

اصولا تولد هر طفل بايد در ظرف 15 روز از تاريخ ولادت در شهرها به حوزه ثبت احوال محل در دهات در صورت نبودن مامور ثبت احوال به كدخدايان براي ثبت در دفاتر محلي اعلام شود.

همچنين ثبت ولادت بايد مستند به تصديق پزشك يا ماماي رسمي يا موسسه‌اي كه طفل در آنجا متولد شده است باشد، در غير اين صورت واقعه به تصديق دو نفر گواه ثبت مي‌شود.

اعلام‌كنندگان تولد طفل مكلفند در مدت مقرر براي ثبت تولد طفل با دو نفر شاهد در حوزه ثبت احوال حاضر شده و واقعه را به ثبت برسانند. در صورتي كه اعلام‌كننده گواهي‌نامه رييس بنگاهي كه طفل در آنجا متولد شده را در دست داشته باشد، ثبت واقعه بدون حضور شاهد به عمل خواهد آمد، همچنين در مواردي كه اعلام‌كننده تولد طفل رييس يكي از بنگاه‌هاي رسمي باشد، بدون حضور شاهد، ثبت صورت مي‌گيرد.

تغيير سن در سند سجلي، چه وقت مجاز است؟

اولا برابر قانون، تغيير تنها براي يك بار در طول عمر فرد پذيرفته مي‌شود. ثانيا اختلاف ميان سن واقعي و سن مندرج در شناسنامه، بايد بيش از پنج سال باشد. در اين جا اختلاف سن به حدي زياد است كه جنبه معتبر بودن سند سجل به خاطر مصلحت فرد ناديده گرفته مي‌شود. سوم اينكه اين اختلاف سن، بايد به تاييد كميسيون مقرري كه در ماده واحده حفظ اعتبار اسناد سجلي و جلوگيري از تزلزل آنها، به آن اشاره شده است، برسد.

البته برابر راي هيات عمومي ديوان عدالت اداري، مرجع رسيدگي و اظهار نظر نسبت به درخواست تغيير تاريخ تولد كمتر از پنج سال، بر عهده دادگاه‌هاي دادگستري است.

 

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای متخصص می توانید با موسسه حقوقی پاد تماس حاصل فرمایید.

برای مشاوره حقوقی آنلاین به کانال تلگرام موسسه حقوقی پاد مراجعه نمایید. برای اطلاع بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی پاد با ما تماس بگیرید.