تهدید

بیان جملاتی درهنگام عصبانیت که مبتنی بروعده انجام عملی ناشایست نسبت به مال، آبرو ویا جان فرد یا افراد دیگری باشد، دراصطلاح حقوقی، تهدید نامیده می شود. تهدید ممکن است انجام عملی، بیان حرفی ویا نشان دادن حالتی به طرف مقابل باشد. همه انواع تهدیدها درقانون جرم نیستند، چه بسا افرادی که درانجام موضوعی که تهدید کرده اند ناتوان بوده وامکان عملی کردن تهدید خود راندارند. آیا از جرم بودن تهدید اطلاع دارید؟ آیا می­دانید تهدید چیست و در چه مواردی این امر مورد حمایت قانونگذار قرار گرفته است؟ آیا از مجازات جرم تهدید آگاه هستید؟ آیا از ادله اثبات جرم تهدید مطلعید؟ آیا ارتکاب جرم تهدید ازطریق ارسال ایمیل یا پیامک وجود دارد؟ تهدید زن وشوهر نسبت به یکدیگر، جرم است؟ سوالاتی که درباره جرم تهدید ونحوه ارتکاب تهدید ویا چگونگی طرح شکایت کیفری تهدید به قتل وسایر موارد تهدید برای شما پیش می آید، به نحو اختصار دراین مقال گنجانده شده است.

تعریف تهدید

تهدید به معنای ترساندن و بیان رفتار غیرقانونی و یا نامشروعی است که مرتکب قصد انجام آن­را دارد. لذا اگر شخصی دیگری را تهدید به طرح شکایت کیفری و احقاق حق خود کند این عمل جرم نمی­باشد. تهدید از نظر حقوقی یکی از مصادیق معاونت در جرم است که به­ طور مستقل مورد جرم­انگاری قرار گرفته است. چراکه اگرشخصی دیگری را از طریق تهدید مصمم به ارتکاب جرم کند، به­عنوان معاون جرم، مستحق مجازات است. تهدید در چند مورد به عنوان جرم مستقل مورد حکم قانونگذار قرار گرفته است:

1-کسانی که با چاقو یا هرنوع اسلحه دیگران را تهدیدکنند.

2-کسانی که با تهدید دیگران را ملزم به دادن نوشته یا سند یا مهر و امضاء می­کنند.

3-کسانی که دیگران را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای سری نسبت به خود یا دیگران می­کنند.

4-تهدید کسانی که هواپیمای آماده برای پرواز یا در حال پرواز را در اختیار می­گیرند و با تهدید در کار فرودگاه یا مأمورین مسؤل ایمنی پرواز و هدایت اخلال می­کنند.

به موجب ماده 668 قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات «هر کس با جبر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته­ای که متعلق به او یا سپرده به او می­باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. با توجه به عمومیت ماده اگر این اسناد یا نوشته ­ها متعلق به خود مرتکب باشد نیز موجب خروج عمل از شمول ماده نیست». عنصر مادی این جرم فعل تهدید کردن یا اجبار و اکراه نمودن است و حصول نتیجه مجرمانه که گرفتن نوشته یا سند یا امضای آنهاست در این جرم ضروری می­باشد. عنصر معنوی این جرم داشتن علم و عمد نسبت به اقدامات انجام گرفته است.

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای متخصص می توانید با مشاوره حقوقی پاد تماس حاصل فرمایید.

وجود تهدید موثر، امری نسبی و تحقق آن منوط به شرایط و اوضاع و احوال تهدید کننده و شخص تهدید شده دارد، بدین معنی که تهدیدکننده باید قادر به انجام موضوع تهدید باشد و امکان اجرای چنین امری نیز از نظر عقلانی وجود داشته باشد. اگر تهدید به حدی برسد که اراده را از فاعل سلب کند اجبار نامیده می­شود. در این صورت اصولاً مسوولیت ومجازات، متوجه شخص تهدید کننده است. اگر تهدید به صورت اکراه باشد از موارد معافیت از مجازات و رفع مسوولیت کیفری است. ترس از کسی بدون اینکه این بیم و ترس از عمل تهدیدآمیز فاعل سرچشمه گرفته باشد مشمول تهدید کیفری نیست. تهدید با هر لفظی و با توجه به نص قانون حتی با کنایه و به­ طور غیرمستقیم هم صورت می­گیرد. در نتیجه اگر تهدید کننده اطمینان داشته باشد که موضوع تهدید به اطلاع قربانی می­رسد برای تحقق جرم کافی است. جرم تهدید از جرایم قابل گذشت است که با حصول این گذشت در هر مرحله از دادرسی امکان توقف رسیدگی وجود دارد.

یکی دیگر از مواد بیان­ کننده عنصر قانونی جرم تهدید ماده 669 قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات می­باشد. طبق ماده مذکور، این جرم، چه اینکه تهدیدکننده تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام عمل یا ترک عملی را نموده یا ننموده باشد، تحقق می­یابد. منظور از ضرر شرفی ترساندن طرف به بی­آبرو کردن و انجام امری برای بردن حیثیت و شرف قربانی است. این تهدید ممکن است نسبت به خود مخاطب یا همسر و خواهر یا فرزندان او باشد. در افشای سر باید این راز به­گونه­ای باشد که مخاطب مایل به فاش شدن آن نباشد وغالباً پرداخت وجه یا انجام عملی را در ازای فاش نشدن آن ترجیح دهد. اگر مرتکب به­ وسیله تهدید مالی ببرد ممکن است به جرم سرقت مقرون به آزار و تهدید محکوم شود؛ اما قصد مرتکب در به اجرا گذاشتن و یا عمل نکردن به تهدید تأثیری در تحقق جرم تهدید ندارد و سوءنیت و قصد مرتکب در این جرم ایجاد نگرانی در قربانی است.

مجازات جرم تهدید در ماده 668 حبس از سه ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق است. مجازات این جرم در درجه 6 قرار می­گیرد و امکان صدور قرار تعلیق اجرای حکم و تعویق صدور حکم در این درجه وجود دارد. تهدید موضوع ماده 669 نیز مستوجب مجازات شلاق تا 74 ضربه  و یا حبس از دو ماه تا دو سال است. مجازات این جرم نیز در درجه 6 قرار می­گیرد.

محل رسیدگی به جرم تهدید

صلاحیت رسیدگی به هر جرمی که با شکایت کیفری شاکی آغاز می شود، دادسرای عمومی محل وقوع جرم برای جرایم عمومی است. جرم عمومی به جرایمی اطلاق می شود که دردادسرای عمومی قابل رسیدگی است. برای تنظیم شکایت تهدید، امکان مشاوره حقوقی با وکیل متخصص امور کیفری وجود دارد تا بتوان تشخیص داد که آیا تهدید موثری صورت گرفته است یا خیر. دادگاه صالح در رسیدگی به جرم تهدید دادگاه عمومی جزایی دو محلی است که جرم تهدید در آن وقوع یافته است. از آنجا که یکی از شکایت و پرونده­های رایج در دادگاهها مبنی بر جرم تهدید است و شمار زیادی از این جرائم توسط تلفن­های همراه و سامانه­های اینترنتی به­ وقوع می­پیوندد امروزه امکان تعقیب این شیوه از جرم تهدید وجود دارد. صدای ضبط شده مرتکب مبنی بر تهدید نیز تنها می­تواند به عنوان اماره­ای در تقویت علم قاضی مورد استفاده قرار گیرد و اگر با دلایل دیگری هراه باشد موجب صدور حکم بر محکومیت مرتکب گردد. در مورد ادله مورد نیاز برای طرح شکایت تهدید لازم به ذکر است طرح هر نوع شکایت کیفری مستلزم ارائه مدارک شناسایی شاکی و نیز ارائه مشخصات و آدرس مشتکی­عنه در صورت امکان است. انجام این شکایات توسط وکلای دادگستری دارای مزایای زیادی است. چراکه نیاز به حضور شاکی در مراحل و مراجع مختلف کیفری را مرتفع می­نماید و امکان گرفتن خسارات معنوی ناشی از جرم تهدید را میسر کرده و با پیگیری وکیل خبره روند پرونده با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای متخصص می توانید با موسسه حقوقی پاد تماس حاصل فرمایید.

برای مشاوره حقوقی آنلاین به کانال تلگرام موسسه حقوقی پاد مراجعه نمایید. برای اطلاع بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی پاد با ما تماس بگیرید.